Zpět do aktualit »
Jaké druhy tesaříka můžete potkat v ČR?

Zatímco tesař vám vytvoří perfektní střešní konstrukci, zahradní altánek nebo patro na spaní, tesařík je může opět zničit. Tesařů jsou jen dva druhy – dobří a špatní, tesaříků je jen u nás kolem 220 druhů (na celém světě pak až 25 000 druhů). Dnes bychom vám představili alespoň některé z nich (a připomněli vám, že je v případě potřeby umíme účinně zlikvidovat a nadto vám umíme poskytnout i kvalitní tesařské práce).

Tesařík krovový

Život a dílo zkázy tesaříka krovového již můžete znát z našich webových stránek. Je to dřevokazný škůdce, se kterým v rámci čeledi tesaříkovitých bojujeme nejčastěji. Důkazy můžete najít mimo jiné i v našich realizovaných projektech.

tesařík

Tesařík fialový

Tesaříka fialového najdeme jak v českých luzích a hájích, tak i ve zbytku Evropy. Jeho zbarvení není kupodivu vždy do fialova – může být i kovově modrý nebo nazelenalý. Napadá nejčastěji jehličnany, ale jen takové, které ještě nebyly zbavené kůry. Larvy pak vyžírají povrchové části dřeva – zakuklit se ale mohou v hloubce až 10 cm. Nejvíc škody pak mohou napáchat ve skladech dřeva nebo na kulatině.

Tesařík zavalitý (největší u nás)

Tesařík zavalitý může být opravdu skutečný cvalda – největší jedinci mohou dorůst do délky až 6 cm. Pokud ovšem tesaříka zavalitého potkáte, rozhodně nám nevolejte (tedy alespoň ne kvůli jeho likvidaci) – je totiž uveden v Červené knize jako silně ohrožený druh, tím pádem je zákonem chráněný. Naštěstí se živí pouze odumřelým dřevem, takže nepředstavuje žádnou hrozbu pro dřevostavby.

tesařík

Tesařík dubový

Jeden z mála tesaříků, kteří se živí dřevem listnatých stromů (jak již napovídá jeho jméno, jsou to především duby). Jelikož ale klade vajíčka jen do dřeva nemocných nebo ztrouchnivělých stromů, nepředstavuje žádnou hrozbu pro váš majetek. Vidět ho můžete poměrně často, a to po celé republice. Zajímavý je tím, že svým žlutočerným zbarvením poněkud připomíná vosu.

Tesařík alpský

Je jedním z nejkrásnějších brouků – takový miss tesařík. Jeho tělíčko je štíhlé a kovově šedomodré s kontrastní kresbou, která je originální téměř u každého jedince. Ani tento druh tesaříka není pro dřevostavby nebezpečný – svá vajíčka totiž klade do poraněných, suchých nebo trouchnivějících stromů, většinou listnatých.

Kontaktujte nás