Zpět do aktualit »
Škůdci odjeli na chatu – řešením je sanace hmyzu!

Bohužel škůdci na chatu či chalupu nejezdí pouze na prodloužený víkend. Usadí se tam a zdevastují vše, na co přijdou. Díky tomu, že chaty jsou obývané pouze přes sezonu od jara do podzimu, stávají se skvělým útočištěm pro dřevokazný hmyz a houby. Chata nabídne škůdcům dostatek vlhkosti, přes zimu se totiž nevytápí a nevětrá, hromadu dřeva a další lákavá místa. Nám se pak naskytne nemilý pohled při prvním příjezdu na napadené trámy či stěny.

Kontrola výskytu škůdců na chatě a preventivní sanace

Jakmile se vydáte poprvé z jara na chatu, jako první, co byste měli udělat, je důkladná kontrola rizikových míst. Která to jsou? Dřevokazné brouky můžeme objevit ve vyschlém dřevě, jako jsou trámy, podlahy a starý nábytek. Kontrolovat můžete v noci, kdy stačí mít nastražené uši. Pokud se totiž na chatě zabydlel tesařík, je pro něho typické hlasité chroupání dřeva během noci.

Naopak dřevokazné houby milují vlhkost. Odhalit tyto škůdce můžete na trámech pod střešní krytinou. Mezi obyvatele chaty nebo chalupy lze řadit i plíseň, pro kterou je toto prostředí dokonalé. Stejně jako dřevokazné houby i plísně si libují ve vlhkém prostředí, takové navlhlé zdivo je sen pro každá plísňová vlákna na chatě.

Dřevokazný hmyz a houby v domě

Na první pohled nevinně vypadající hmyz na dřevěném trámu je ve většině případů škůdce dřeva. 

Dřevokazný hmyz

Setkání s dřevokazným hmyzem bohužel není nikterak příjemné, proto vám alespoň vyjmenujeme, které druhy můžete najít:

  • Červotoč – nejčastěji můžeme narazit na červotoče proužkovaného nebo červotoče umrlčího,
  • tesařík krovový – tento druh dřevokazného hmyzu dokáže strukturu dřeva naprosto rozložit,
  • pilořitky – jedná se o létající dřevokazný hmyz a je možné si ji splést s obyčejnou vosou,
  • dřevokazný mravenec – tento škůdce se dřevem neživí, pouze narušuje jeho strukturu svými chodbičkami,
  • hrbohlav parketový – jak již jeho druhový název napovídá, libuje si v dubových parketách, ale nepohrdne ani exotickým dřevem.

Dřevokazné houby a plísně

Víte, s kým se setkáváte, když objevíte zrovna na chatě plíseň či houbu? Většinou jde o tyto nezvané hosty:

  • Dřevomorka domácí – Dřevomorka domácí patří k nejnebezpečnějším dřevokazným houbám. Dokáže zapříčinit absolutní hnilobu dřeva, které ztrácí pevnost a drolí se na kostičky. Pokud na chatě dřevomorku objevíte, jako první musíte zneškodnit zdroj vlhkosti. Následným krokem je likvidace napadeného dřeva až do vzdálenosti jednoho metru od okem viditelného napadení veškerými směry.
  • Houževnatec šupinatý – Výskyt houževnatce je možný jako jednotlivec nebo v malých skupinách. Vybírá si spíše dřevo jehličnatých stromů, ale dokáže vyrůst i na opracovaném dřevě.
  • Sklepní plíseň – Jinak řečeno konioforu sklepní si libuje ve dřevě, které se dotýká vlhkého zdiva. Poznávacím znamením sklepní plísně je hnědá hniloba na dřevě, které je v rozpadu. I přes svou velkou potřebu vlhkosti (až 50 %) je druhou nejvyskytovanější dřevokaznou houbou hned po dřevomorce.
  • Trámovka plotní – Pokud Trámovku někde na své chatě či jiném obydlí uvidíte, pravděpodobně už stihla zničit vnitřek dřeva. Doba jejího růstu je od března až po celou chatařskou sezónu do listopadu. Nejčastěji ji najdeme, jak už z názvu vyplývá, na trámech, plotech a v přírodě na pařezech.

Mikrovlnná sanace škůdců dřeva zabrání vstup na chatu

Mezi nejúčinnější prevenci proti vzniku dřevokazných hub a plísní je především udržování sucha a časté větrání. Bohužel to v sezónních obydlích není zrovna možné. Proto je nejlepším řešením využít v každém případě mikrovlnné sanace zdiva i dřeva. Tento krok je vhodný provést na začátku sezóny na rizikových místech vaší chaty. Tenhle způsob ochrany dokáže zneškodnit i dřevokazný hmyz, který se v dřevě ukrývá. Podívejte se, jak to všechno funguje a nenechte si zkazit chatařskou sezónu!

 

Kontaktujte nás