Druhy plísní

Které druhy plísní nejčastěji najdeme v domácnostech?

Plísně, které botanicky přísluší mezi houby, jsou mimořádně přizpůsobivé. V minulosti totiž žily povětšinou v půdě, ale nyní jsou schopné růst a rozmnožovat se téměř na jakémkoli materiálu – na plastu, papíru, textiliích, ale i betonu a podobně. 4 nejčastěji se objevující druhy se jmenují Penicillium, Mucor, Alternaria a Aspergillus.

druhy plísní - penicillium

Plísně Penicillium (Štětičkovec)

Jsou nejčastěji vyskytovaným druhem plísní a najít je můžeme jak na zkažených potravinách, tak i na vlhkých zdech. Je sice pravda, že podle nich dostalo jméno známé antibiotikum Penicilin, ale to bylo vyšlechtěno v laboratorních podmínkách, a pouze z určitého poddruhu této plísně. Za normálních okolností totiž Penicillium nijak zdraví neprospívá! Produkuje totiž různé mykotoxiny, z nichž některé jsou i karcinogenní, a byly prokázány případy, kdy právě penicillium bylo původcem různých zánětů (vnitřního ucha, rohovky, ale i srdeční blány).

druhy plísní aspergillus

Mucor (plíseň hlavičková)

Druhý nejrozšířenější druh plísní. Najdeme ji na zkaženém ovoci, ale pokud má dostatek vlhkosti, roste i na téměř jakémkoli stavebním materiálu. Pro nás nežádoucím jevem je, že roste velice rychle a její výtrusy a další mikroskopické částečky, které vypouští do vzduchu, mohou být nebezpečné pro osoby citlivé na alergeny.

Alternaria (černá plíseň)

Tento druh plísně napadá nejčastěji zeleninu (vzpomeňte si na tzv. černé skvrny např. na mrkvi) a další rostliny, kterým škodí hlavně na listech. V domácnostech ji můžeme najít na vlhkém dřevě, nejčastěji u okenních rámů. Pokud ji doma najdete, měli byste zasáhnout co nejrychleji, jelikož se jedná o jeden z nejagresivnějších alergenů – způsobuje třeba záchvaty astmatu a další plicní onemocnění.

Aspergillus

Je žlutozelená, velmi nebezpečná plíseň. V domácnostech ji můžeme někdy najít na vlhkých kobercích, ale obecně se jí daří všude tam, kde je dostatek vlhkosti a spíše teplo. Její nebezpečnost spočívá ve vylučovaném toxinu, který napadá hlavně dýchací cesty a u jedinců se slabou imunitou může v krajních případech způsobit i smrt.

Potřebujete pomoc s likvidací vlhkosti, plísně či dřevokazných škůdců?

Ozvěte se nám a my si s nimi poradíme.

Chci poslat zprávu

Kontaktujte nás