Houby a plísně

Jaké houby a plísně se nejčastěji objevují a kde?

Dřevomorka domácí – Serpula Lacrymans

Zdaleka nejnebezpečnější tuzemskou dřevokaznou houbou je Dřevomorka domácí (Serpula lacrymans). Na povrchu dřeva se nejdříve objevují bělavá vatovitá vlákna povrchového mycelia, později plodnice tvarem a tuhostí poněkud připomínající choroše. Mají však sytě oranžovou až hnědočervenou barvu a často bílé okraje. Dřevo se začne rozpadat do charakteristických kostkovitých tvarů – nejdříve u povrchu, rozklad však rychle postupuje i uvnitř a končí úplnou destrukcí. Nebezpečí dřevomorky spočívá v tom, že je velmi nenáročná na teplotu a (alespoň ve srovnání s jinými houbami) i na vlhkost.

dřevomorka domácí - plodnice

Ke spokojenosti jí stačí teploty v rozmezí od 3 do 26°C a především vlhkost dřeva 18 až 20 %, což nejsou hodnoty nijak závratné. Další nebezpečí představuje rychlost šíření (až 10 mm za den) a především schopnost nenápadně a skrytě prorůstat třeba i zdivem na značné vzdálenosti. Díky tomu napadá dřevěné prvky konstrukce budov, zejména podlah a stropů. Méně ohrožuje střešní konstrukce – alespoň pokud do nich nezatéká a pokud jsou půdní prostory dostatečně větrané.

koniofora sklepní

Sklepní plíseň – Coniophora Puteana

Pro svůj rozvoj tato houba vyžaduje vysokou vlhkost dřeva, proto se s ní v domovních objektech nejčastěji setkáváme ve vlhkých prostorách (ve sklepích, kolnách, na půdách v místech, kam zatéká voda apod.). Optimální vlhkost dřeva pro růst a rozkladnou činnost koniofory se pohybuje v rozmezí 50 – 60 %, optimální teplota okolo 23 °C. Oproti tepelným změnám je odolnější než dřevomorka (maximální teplota okolo 35 °C). Koniofora sklepní rovněž způsobuje hnědou hnilobu dřeva, příznaky jsou však poněkud odlišné od dřevomorky.

Napadené dřevo bývá většinou mokré, zpočátku je zbarveno žlutohnědě, později tmavohnědě. V pokročilé fázi napadení dochází ke kostkovitému rozkladu, kostky jsou však na rozdíl od dřevomorky drobné. V konečném stadiu hniloby je dřevo možné rozmělnit na prach.

Houževnatec šupinatý – Lentinus Lepideus

Je to houba z čeledi hlívovitých. Patří mezi houby a plísně, které jsou rozšířeny po celém území našeho státu. Napadá často železniční pražce, mostní konstrukce, telegrafní sloupy a ploty. Zřídka se vyskytuje ve vlhkých obytných prostorách, ve sklepech a studnách. Napadené dřevo hnědne a křehne. Má charakteristickou vanilkovou vůni.

Využíváme nejmodernější techniku

K odhalení příčin vzniku plísní používáme profesionální termokameru, která nám odhalí kritická místa např. tepelné mosty a zmapuje plochu s rozdílnou teplotou. Díky tomu máme přesný přehled o ploše potřebné k sanaci.


Potřebujete pomoc s likvidací vlhkosti, plísně či dřevokazných škůdců?

Ozvěte se nám a my si s nimi poradíme.

Chci poslat zprávu

Kontaktujte nás